Student Forum

Students Forum is a platform where the students express their views, exercises their right and places their demands. The forum is formed in every academic session with unanimously selected Class Representatives from every subject. The numbers of Class Representatives are determined by the total number of students at a ratio 1:50. The Selected Representatives then select unanimously a General Secretary who represents the students in the Governing Body of the College.

ACADEMIC SESSION 2022-23

General Secretary:Sayama Khatun

List of Class Representatives

Sl No. Name of class representative Subject Semester Roll No.
1 Rita Sarkar History I H-21/325
2 Meghna Sk History I H-21/51
3 Piyali Halder History IV H-20/185
4 Rupsa Halder History IV H-20/1922
5 Prithi Manna History VI H-19/305
6 Lakshmi Singh History VI H-19/623
7 Sunita Sardar Morning General IV M-20/508
8 Antara Dutta Morning General VI M-19/564
9 Prachi Agrawal English VI  
10 Annesha Bose English IV  
11 Jasmine Paul English I  
12 Suchita Roy B.Com I MB-21/617
13 Parul Verma B.Com IV MB-20/657
14 Ritu Das B.Com VI MB-19/176
15 Monjimaa Ghosh Sociology II H-21/380
16  Mouli Guha Sociology  IV  H-20/280 
17 Sharodia Chakraborty Sociology VI H-19/689
18 Subangi Ghosh Mathematics IV  
19 Diya Adhikary Chemistry I S-21/656
20 Sayama Khatun Chemistry IV S-20/534
21 Priti Patra Chemistry VI S-19/480
22  Monami Mondal Bengali   VI  
23 Pritikana Bhakta Bengali VI  
24 Ritu Mondal Bengali IV  
25 Swapna Halder Bengali IV  
26 Aditi Chakraborty Bengali II  
27 Moumi Mallick Bengali II  
28 Supriya Mondal Bengali PG IV  
29 Kinnari Das Bengali PG II  
30 Tuya Jana Education VI  
31 Rinki Byapari Education VI  
32 Priya Dey Education IV  
33 Neha Roy Majumder Education IV  
34 Sayani Das Education I  
35 Trishita Roy Education I  
36 Aparna Majumder Geography VI SH-19/492
37 Jayita Gayen Geography IV SH-20/146
38 Medhatithi Jana Geography I SH-21/261
39 Abha Chatterjee Geography PG IV PG-20/03
40 Shilpa Baidya Geography PG II PG-21/04
41 Pragati Dubey Zoology VI SH-19/687
42 Rimjhim Kundu Zoology IV SH-20/298
43 Raya Bhattacharjee Economics IV SH-20/67
44 Prity Naskar Philosophy I H-21/50
45 Bipasha Sardar Philosophy IV H-20/228
46 Sneha Das Philosophy VI H-19/224
47 Priti Mondal Sanskrit IV  
48 Ananya Sadhukhan Botany VI  
49 Neda Hashmi Political Science IV  
50 Soumi Sen Political Science VI  
51 Sakuntala Aich Political Science I H-21/568
52 Aishwarya Viswanathan Anthropology II SH-21/342